17-25 Aralık 2016 Mısır – Kızıldeniz Kuzey Safari

Mısır için dalıcıların kutsal topraklarıdır desek abartmış olmayız sanırım. Dalışa gönül veren herkesin bir gün mutlaka Kızıldeniz’de dalma hayali vardır. Dolayısıyla ben Mısır’ın su altı dünyasının zenginliklerinden veya neden bu rotayı tercih etmeniz gerektiğinden ziyade, gittiğinizde işe yarayabilecek noktaları -kendi deneyimlerim doğrultusunda- aktarmak istiyorum.

Öncelikle bu tur benim yurtdışında dalış yapacağım ilk organizasyondu, bu yüzden de güvendiğim bir eğitmen ve tanıdığım, uyum içerisinde bir hafta geçirebileceğim bir grupla olması her zamankinden daha da önemliydi. CMAS 1* ve 2* eğitimlerimi aldığım Levent (Peker) Hocamın başında olduğu, beraber birçok dalış yaptığım ve dalış dışında da görüştüğüm Aqua Blue Dive ekibiyle Mısır’a gitme fırsatı doğunca hemen hazırlıklara başladım.

 

Nerede Kaldık;

Bir hafta boyunca her şey dahil konakladığımız geminin adı Carlton Queen’di, sıklıkla Türk gruplarının tercih ettiği bir firma olduğu için damak tadıyla ilgili kimse bir problem yaşamadı. Grubumuzdan birinin doğum gününü kutlama amaçlı pasta bile hazırlanmıştı. Sadece kahvaltı Türkiye’ye kıyasla daha zayıf ama bu yurtdışı için genel bir sorun, beyaz peynir, zeytinsiz yapamam diyenler biraz tedarikli olsun J

 

Kimler gitsin;

Bu rotayı özellikle tecrübe kazanmak isteyen dalıcılara tavsiye ederim. Bir hafta gibi kısa bir sürede daha önce hiç denemediğim Zodyak’tan atlama, negatif yüzerlikle suya girme, kuvvetli akıntıda dalış ve içlerini detaylıca gezebildiğimiz batıklar sayesinde döndüğümde dalış konusunda kendime çok daha fazla güveniyordum.
Rengarenk mercan resiflerini, ihtişamıyla büyüleyen Napolyonları, görebilmek için dikkat kesildiğimiz taş balıklarını, yuvalarını savunmalarıyla hepimizi eğlendiren Anemon balıklarını ve çok daha fazlasını merak edenler de gelsin tabii J
Kuzey safari başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de uygun ancak gece dalışlarına da katılmak istenebileceği için gitmeden Padi Advanced Open Water veya CMAS 2* eğitimlerini almak iyi olur diye düşünüyorum.

 

Ne götürelim;

Dalışla ilgili olarak ben tamamen kendi ekipmanımı götürmüştüm, BCD veya Regülatör olmasa bile diğer malzemeleri gitmeden tamamlamakta fayda var. Teknede fener için istenen kira parası neredeyse kendi değeri kadardı.
Dalışlarımı 5 mm uzun elbise ile yaptım. Aralık ayında su 24-25 °C idi, 3 mm elbise ile girenler de üşümedi ancak günde 4 dalış yapma imkanı var ve sonlara doğru vücut sıcaklığı düşebiliyor.
Fazla kıyafet taşımaya gerek yok, eşortman altı, şort, tişört gibi rahat şeyler ve aralarda başı sıcak tutmak için bere veya buff yeterli olacaktır. Tekne içi kuru alan sayıldığından ve ayakkabılarımızı girişte bıraktığımız için bir tane de yedek terlik alınırsa iyi olur.

Dikkat;

Ben gitmeden 15 gün önce bağışıklık güçlendirici ve vitamin takviyesine başlamıştım, orada da devam ettim. Bir hafta içinde yaklaşık 24-25 dalış yapılıyor ve fire vermemek için tedbir almakta fayda var. Teknede büyük bir ilk yardım dolabı bulunuyor ancak kişisel ilaçlarınızı da yanınıza alın, biz sadece bir kere yakıt almak için durmuştuk onda da karaya çıkılmıyor.

Son olarak;

Tekne konaklamada problem yaşamayacak ve dalış odaklı bir tur isteyenler için unutulmaz bir hafta olacaktır. Elbette dalış güvenliğinin birinci sırada olduğu ve samimi olduğum bir grupla gitmek de çok önemli bir etkendi. Profesyonelliğine ve tecrübesine sonsuz güvendiğiniz bir liderle, dalış kurallarına bağlı bir grup her zaman için büyük bir konfor. Dalışlarımızı sorunsuzca tamamlamanın yanı sıra teknede de oldukça keyifli vakit geçirdik. Aqua Blue Dive olarak dalış dışı organizasyonlarda da sık sık bir araya geliyoruz dolayısıyla bir hafta boyunca kısıtlı bir alanda zaman geçirilecekse, bunun yakın arkadaş grubunuzla olmasında fayda var :)

Gitmeden önce Kızıldeniz’in “şişirilmiş” olmasından biraz çekiniyordum ancak ilk dalış sonrası bu düşüncelerimin yersiz olduğunu gördüm ve bence mavi tur Mısır’ın su altı dünyasını keşfetmek için en iyi yol. Uzak dalış noktalarına giderken vakit kaybı olmuyor, rotanızı kalabalıklardan kaçacak şekilde düzenleyebiliyor ve haftanın sonunda dalışa gerçekten doyarak dönüyorsunuz.

Yazar: