CMAS 1 Yıldız Dalıcı Eğitimi

Sualtı dünyasına ilk adımınız olacak olan TSSF / CMAS 1 yıldız dalıcı eğitimi sizin dalış ile ilgili teorik ve pratik bilgilere sahip olacağınız

başlangıç aşamasıdır. 1 yıldız dalıcılar eğitmen eşliğinde veya 3 yıldız dalıcı veya eş değer bir bröve sahip dalış lideri eşliğinde 18 metreye kadar dalış yapabilmektedir.

 
 
 
KATILIM KOŞULLARI
 
Dalış yapmaya engel sağlık problemimi olmamak, yüzme bilmek, 14 yaş üzerinde olmak
 
KATILIM İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
 • Kayıt formu (Tarafımızdan verilecektir.)
 • Sağlık formu (Tarafımızdan verilecektir.)
 • Arka fonu açık renkli vesikalık fotoğraf
 • Nufüs cüzdanı fotokopisi 
 • 18 yaşının altında ki dalıcı adayları ailelerinden muavakatname getirmelidir.
 
KURS PROGRAMI
 
 • Teorik Eğitim :
  Eğitmeniniz tarafından 13 teorik eğitim. Eğitim sonunda öğrendiklerinizi pekiştirmek adına sınav (70 puan alınması gerekmektedir.) yapılmaktadır. Kurs başlangıcında 1 yıldız teorik kitabı verilecektir.
   
 • Sığ su çalışmaları :
  Teorik dersler sonrası havuz veya deniz de ( maksimum 5 metre derinlik) dalış hayatınız boyunca bir çok kere tekrarlayacağınız becerileri gerçekleştiriyoruz.
   
 • Deniz çalışmaları : 
  Sığ su da yapmış olduğumuz becerileri tekrarlıyoruz, becerilerimiz bittikten sonra TSSF / Cmas 1 yıldız dalıcı limiti olan 18 metreye kadar dalışlarımızı gerçekleştiriyoruz, ve nihayetinde artık siz TSSF / Cmas 1 yıldız dalıcı oluyorsunuz.
 
VERİLECEK BELGELER
 
 • Uluslararası geçerliliği olan TSSF / Cmas brövesi
   
 • TSSF / Cmas duvar brövesi
   
 • TSSF / Cmas dalış kayıt defteri

Kaynak ve İçerikler

TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI TEORİK KONULARI ve KISACA KONU İÇERİKLERİ

1T1 İDARİ DERS: TSSF ve CMAS nedir? Genel Bilgiler, Kimler Dalıcı olabilir ve Eğitim dizgelerine giriş konularını içerir. Slayt ve Video gösterimli Canlı anlatım.

1T2 TEMEL DONANIM: Maske, Palet ve Şnorkel kullanımı amaçları, yapıları, çeşitleri, şekilleri, uygulamalar ve pratik bilgiler, Havuz ve deniz uygulamaları.

1T3 TEMEL DALIŞ İŞARETLERİ: Su altında haberleşme teknikleri, zorunlu dalış işaretleri, Özel dalış işaretleri amaçları ve uygulamalarının Slayt Gösterisi , video destekli anlatımı.

1T4 BASINÇ VE HACİM İLİŞKİLERİ: Basınç ve hacim hakkında genel bilgiler, Basınç, hacim uygulamaları problemler, çözümleri video ve slayt gösterisi eşliğinde anlatımı.

1T5 BAĞIMSIZ ALETLİ DALIŞ DONANIMI: Dalış Tüpleri ve Regülatörlerle ilgili , çalışma prensipleri, çeşitleri, yapılış biçimleri kullanım şekilleri, özel ekipmanlar, ekipmanın kurulumu, dikkat edilecekler konularında video ve slayt gösterisi eşliğinde uygulamalı anlatım.

1T6 FİZİK FİZYOLOJİ: Su altında ISI, IŞIK, SES başlıkları altında Fizik konuları ve Temel yaşam destek sistemi, Dolaşım sistemi, Solunum sistemi, Nitrojen narkozu, Dekompresyon(vurgun) Hastalığı, Tükenme, Boğulma, Hipoksi, Hipotermi konularını içeren fizyolojik konularla ilgili özel ayrıntılı bilgileri slayt ve video gösterimleriyle anlatılması.

1T7 YÜZERLİK EKİPMANLARI: Yüzerlilik dengeleyici yeleği (BCD) Tanıtımı, Teknik özellikleri, kullanım amacı, çeşitlerinin uygulamalı, slayt gösterimi ve videolar eşliğinde anlatımı.

1T8 DALIŞ ELBİSELERİ VE YARDIMCI MALZEMELER: Su altında ISI yalıtımımızı sağlayan elbiselerin çeşitleri, özellikleri, kullanım şekillerinin, uygulamalı slayt gösterimi ve videolar eşliğinde anlatımı.

1T9 MALZEMELERİN BAKIMI VE SAKLANMASI: Tüm dalış malzemelerimizin bakımını nasıl yapılacağını, nasıl çok daha uzun ömürlü olabileceğinin, uzun süre kullanılmadığında nasıl saklanır konularının slayt ve video gösterimi eşliğinde anlatılmı.

1T10 KENDİNİ VE BAŞKASINI KURTARMA: Su altında tehlikeli bir durumda kalındığında nasıl müdahale edileceğini, uygulamalarını senaryolar üzerinde slayt ve videolar eşliğinde anlatımı.

1T11 GÜVENLİ DALIŞ KURALLARI: Su altında keyifli dalış için uyulması gereken kurallar dikkat edilecekler ve altın kurallar slayt ve video gösterimleriyle anlatılması.

1T12 DALIŞ BÖLGESİ SEÇİMİ VE KORUMA: Konuyu içeren sohbet eşliğinde tecrübelerinde paylaşıldığı video ve slayt gösterisi eşliğinde anlatılması.

1T-EK1 DEKOMPRESYON TABLOLARI: Su altında Ne derinlikte, Ne kadar kalabileceğinizi hesaplayan ve her dalış öncesi bu bilgiler ışığında dalış planı nasıl yapılacağının kavrandığı uygulamalı ve slayt gösterisi eşliğinde anlatımı.

Eğitim Sistemi: